Baza wiedzy

Jak dobrać klej?

Zanim wybierzemy odpowiedni produkt, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
Jakie powierzchnie chcemy połączyć ?
W jaki sposób będziemy nakładać klej (wałek, kółko, ręcznie) oraz aplikować produkt (punktowo, strużką) ?
Warto wiedzieć, że najistotniejszymi parametrami, które wpływają na dobór odpowiedniego kleju są: lepkość, sucha masa, pH, gęstość, czas otwarty, czy w niektórych przypadkach wytrzymałość na zrywanie.
Nieprawdą jest stwierdzenie, że klej o wyższej lepkości wykazuje lepszą przyczepność (adhezję) od kleju o niższej lepkości.
O wysokiej jakości kleju dyspersyjnego (bez wypełniacza mineralnego), który doskonale sprawdzi się w przypadku trudnosklejalnych powierzchni, świadczy zawartość suchej masy (50 – 62%). Wyższa zawartość suchej substancji wpływa na wydajość kleju, klejoną powierzchnię oraz na lepszy “chwyt”.
Kleje na sklejarki i plotery: Mamy dwa najpopularniejsze rodzaje sklejarek w zależności od sposobu nakładania kleju.
Sklejarki z systemem nakładania kleju kołem.
  • Preferowana lepkość > 10 000mPas (w zależności od średnicy i prędkości koła). Natomiast parametr suchej masy dobieramy uwzględniając klejoną powierzchnię. W przypadku tektury szarej/białej klej może mieć niższą zawartość suchej substancji niż w przypadku powierzchni powlekanych / lakierowanych.
Sklejarki z systemami dyszowymi.
  • W tym przypadku istotną informacją jest średnica dyszy. Im mniejsza średnica dyszy tym lepiej sprawdzi się klej o niższej lepkości. Przy dyszach o średnicy 0,6-0,4mm klej powinien mieć lepkość do 1000 mPas.
  • Sklejarki z systemami dyszowymi wykorzystywane są do klejenia opakowań foliowanych i lakierowanych. Ze względu na dużą adhezję do klejonych powierzchni oraz krótki czas otwarty, może wystąpić problem z zasychaniem kleju na dyszy. W związku z czym w naszej produkcji dodajemy specjalne środki modyfikujące, które zapobiegają temu niepożądanemu zjawisku. Kleje na sklejarkę charakteryzuje wysoka wydajność, a co za tym idzie oszczędność produktu. Doskonale sprawdzą się w pracy przy dużych prędkościach klejenia, np przy maszynach HHS.
Kleje do kaszerownic / laminatorów.
Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że w przypadku kleju do kaszerowania istotnymi parametrami są lepkość i gęstość – to nie to samo. Współczynniki te odgrywają bardzo ważną rolę podczas pracy kleju na maszynie. Warto wiedzieć, że w tym przypadku parametr suchej masy nie świadczy o lepszej adhezji klejonych połączeń. Wynika to z faktu, że kleje do kaszerownia zawierają wypełniacze mineralne, które nie mają właściwości klejących ale znacznie podwyższają zawartość suchej substancji.
Teoretycznie kaszerowane powierzchnie są łatwe do sklejenia lecz odpowiedni dobór kleju nie jest już taki łatwy. Należy zwrócic uwagę na kilka istotnych aspektów, aby uniknąć, np efektu ,,łódkowania”, inaczej wyginania się arkuszy po wyschnięciu czy odstrzeliwania papieru od tektury przy dalejszej obróbce. Ważna jest wilgotność tektury przy kaszerowaniu dwustronnym, magazynowanie arkuszy czy temperatura na hali produkcyjnej. Nasza wiedza techniczna pozwoli Państwu dobrać odpowiedni produkt.
Klej do klejenia ręcznego
W tym przypadku mamy szeroki wachlarz możliwości w zależności od klejonych powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem są kleje o lepkości powyżej 8000 mPas, aby nie spływały z klejonych powierzchni. Możemy zastosować zarówno produkty bez wypełniacza mineralnego o transparentnej spoinie lub wypełnione, przy mniej wymagających powierzchniach, gdzie kolor spoiny nie jest tak istotny.
JEŻELI:

– Używany obecnie klej nie spełnia Państwa wymagań,
– Zastanawiacie się Państwo nad alternatywnym dostawcą,
– Szukacie klejów o lepszym stosunku jakości do ceny,
– Chcecie przyspieszyć/zoptymalizować proces produkcji,
– Wprowadzacie do produkcji nowe surowce wymagające nowych klejów,
– Pragniecie zminimalizować ryzyko reklamacji produktów gotowych,
– Zależy Wam na uczciwym, terminowym i traktującym poważnie Wasz biznes dostawcy, to my jako solidna, rodzinna firma Wam to zapewnimy.

Dane kontaktowe

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone