Jak dobrać klej?

Warto wiedzieć, że najistotniejszymi parametrami, które wpływają na dopasowanie odpowiedniego kleju są: lepkość, sucha masa, pH, gęstość, czas otwarty a w przypadku klejów do drewna wytrzymałość spoiny klejowej na zrywanie.

Stwierdzenie, że klej o wyższej lepkości ma lepszą przyczepność (adhezję) niż klej o niższej lepkości, jest nieprawdziwe. Lepkość kleju ma przede wszystkim znaczenie w kontekście jego „pracy na maszynie”. W zależności od systemu aplikacyjnego, niektóre urządzenia wymagają klejów o wyższej lepkości, a inne preferują kleje o niższych lepkościach. Sam parametr lepkości nie wpływa bezpośrednio na adhezję, lecz na sposób i efektywność nakładania kleju.

O wysokiej jakości parametrach kleju dyspersyjnego świadczy głównie zawartość suchej masy, wynikająca z ilości i jakości zastosowanych polimerów, plastyfikatorów oraz środków modyfikujących. 

Kleje do sklejarek oraz ploterów: 

Sklejarki z systemem nakładania kleju kołem.

  • Preferowana lepkość  5000 – 20000mPas (w zależności od średnicy i prędkości obrotowej koła). Natomiast parametr suchej masy dobieramy uwzględniając klejoną powierzchnię i prędkości z jakim pracuje sklejarka.
Sklejarki z systemami dyszowymi.
  • W tym przypadku istotną informacją jest w jaki system wyposażona jest sklejarka oraz jakie  średnice mają dysze. Im mniejsza średnica dyszy tym niższa lepkości kleju. Kleje podawane przez dysze o średnicy 0,4-0,6mm powinny mieć lepkości w granicach 500-1000 mPas.
  • Sklejarki z systemami dyszowymi idealnie nadają się do klejenia opakowań o trudno wchłanialnych powierzchniach, mamy tu na myśli powierzchnie foliowane lub lakierowane. Ze względu na wysoką adhezję oraz krótki czas otwarty, wymagany przy tego rodzaju urządzeniach, mogą występować problemy z zasychaniem kleju na dyszach. Aby temu zapobiec, nasze kleje wzbogacone są o specjalne środki modyfikujące, które eliminują to zjawisko. Kleje te charakteryzują się wysoką wydajnością, co przekłada się na oszczędność produktu oraz doskonale sprawdzają się w pracy na dużych prędkościach, np. na maszynach wyposażonych w systemy HHS.
Kleje do kaszerownic / laminatorów.
  • Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że w przypadku kleju do kaszerowania istotnymi parametrami są lepkość, gęstość oraz tzw. „pierwszy chwyt”. Współczynniki te odgrywają bardzo ważną rolę podczas pracy kleju na maszynie. 
  • Warto wiedzieć, że w tym przypadku parametr suchej masy nie świadczy o lepszej adhezji klejonych połączeń. Wynika to z faktu, że obecnie stosowane kleje do kaszerowania/laminowania zawierają w swoim składzie różne wypełnienia mineralne. Mają one wpływ na sztywność kaszerowanych arkuszy oraz wspomniany „pierwszy chwyt”. W naszych produktach stosujemy najwyższej jakości wypełnienia dolomitowe oraz węglanowe, które dzięki wieloletniemu doświadczeniu w doborze surowców oraz testom u naszych klientów doskonale sprawdzają się w procesach kaszerowania tektur litych oraz falistych oraz laminowania płyty tekturowej o strukturze „plastra miodu”. 
Klej do klejenia ręcznego
  • W tym przypadku oferujemy szeroki wachlarz możliwości, dostosowanych do rodzaju klejonych powierzchni oraz sposobu nakładania kleju. Najlepszym rozwiązaniem są kleje o lepkości powyżej 8000 mPas, które zapobiegają spływaniu z klejonych powierzchni. W zależności od potrzeb możemy zastosować produkty bez wypełnienia mineralnego, tworzące transparentną spoinę, lub kleje wypełnione – idealne dla mniej wymagających powierzchni, gdzie kolor spoiny nie jest kluczowy.
Podsumowując, jeżeli:

– Używany obecnie klej nie spełnia Państwa wymagań,
– Zastanawiacie się Państwo nad alternatywnym dostawcą,
– Szukacie klejów o lepszym stosunku jakości do ceny,
– Chcecie przyspieszyć/zoptymalizować proces produkcji,
– Wprowadzacie do produkcji nowe surowce wymagające nowych klejów,
– Pragniecie zminimalizować ryzyko reklamacji produktów gotowych,
– Zależy Wam na uczciwym, terminowym i traktującym poważnie Wasz biznes dostawcy, to my jako solidna, rodzinna firma Wam to zapewnimy.

Dane kontaktowe

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone